Hlavní strana ⟩ Archiv čísel ⟩ Brownfieldy
Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT (UCEEB) oslavilo v letošním roce deset let svého fungování. Bylo otevřeno jako mezioborový vědeckovýzkumný ústav ČVUT v Praze.
V červnu vyšla kniha Český soběstačný dům: Výprava za možnostmi šetrnějšího života. Představuje kompletní technické a stavební detaily domu a rozhovory s těmi, kdo se snaží žít udržitelně. Popsáno je rovněž využití Stirlingova motoru v ostrovním domě.
Dne 3. června se uskutečnil v areálu Automatických mlýnů v Pardubicích šestý ročník konference Brownfieldy, která usiluje o rozvoj nevyužitých lokalit v ČR. V databázi brownfieldů je jich 4 485.
Stále častěji se objevují certifikace a postupy, vedoucí projektanty i stavebníky k respektování principů udržitelného stavění. Patří mezi ně i ESG a NEB Compass.
Projekt Nová Waltrovka s budovami Metalica a Legatica v Praze 5 navazuje na dokončené území Waltrovky, které revitalizovalo zanedbanou lokalitu. Obě nové budovy získají certifikáty LEED a WELL Gold.
Budova ORGANICA ve tvaru čtyřlisté vrtule vyrostla na urbanisticky rozvolněné ploše bývalého brownfieldu v Ostravě. Stavba usiluje o certifikát BREEAM Excellent.
Urbanity Campus Tachov je městským brownfieldem, který prošel rozsáhlou revitalizací, a projekt budovy Beta získal mezinárodní certifikaci BREEAM Communities Excellent - pro udržitelné městské čtvrti.
Moderní průmyslová hala v Panattoni Parku Cheb South je nejekologičtější průmyslovou budovou na světě. Má hodnocení na úrovni Outstanding a skóre 94,2 % podle certifikace udržitelnosti BREEAM New Construction 2016.
Snížit spotřebu energií a závislost na elektřině z distribuční sítě se vyplatí jak z ekonomického, tak ekologického hlediska. V současné době jsou kromě jiných dostupné dotační programy zaměřené na fotovoltaiku, úspory energie, udržitelné hospodaření s vodou a podporu přechodu na oběhové hospodářství.
Z deseti arén vybraných pro pořádání fotbalových zápasů soutěže EURO 2024 má šest v provozu střešní fotovoltaické elektrárny. Spotřeba elektřiny na fotbalovém stadionu je cca 15-25 MWh na jedno utkání.
HELUZ IZOS je největším výrobcem izolačních skel v ČR. Mimo izolační skla se soustředí také na výrobu bezpečnostních a akustických skel, vlastní i unikátní technologii digitálního potisku skel.
Správně zvolený zateplovací systém má zásadní vliv na funkčnost, vzhled stavby a prodlužuje její životnost. Zateplovací systémy Weber se vyznačují vynikající mechanickou odolností.
Provětrávaný fasádní systém Glasroc X zajišťuje optimální tepelnou izolaci s dlouhou životností, je šetrný k životnímu prostředí a zdravotně nezávadný. Konstrukce poskytuje trvale udržitelné zateplení.
Díky použití čidel kvality vzduchu Protronix se větrá, kdy je potřeba a na potřebný výkon na základě aktuální kvality vzduchu. Efektivně řízené větrání čidly navíc vede k úsporám energie.
Stavební firma Martina Hříbka má za sebou řadu realizací rodinných i bytových domů. Za top produkt považuje cihly HELUZ díky jejich vlastnostem a související sortiment doplňkových prvků.
Informační centrum ČKAIT, s.r.o.
Sokolská 1498/15
120 00 Praha 2