Anotace obsahu

Anotace obsahu 3/2021

TÉMA: VĚTRÁNÍ

Olympijský stadion v Tokiu

Národní stadion za 1,4 miliardy dolarů ctí japonskou tradici, klima a technologie. Dřevěná příhradová konstrukce stadionu je inspirována nejstarším japonským buddhistickým chrámem Horjúdži a využívá tzv. velké okapy větru, které nejlépe odvětrávají vnitřní prostory.

 

TÉMA: ÚSPORTY ENERGIÍ

Kongresové centrum Praha snížilo o třetinu náklady na energie

KCP provedlo dvanáct energeticky úsporných opatření, která mají ušetřit za 10 let 213 milionů Kč, což představuje snížení spotřeby elektrické energie, plynu a vody o 30 %. V březnu letošního roku projekt obdržel ocenění v soutěži Český energetický a ekologický projekt.

Kampus ČSOB má největší soustavu tepelných čerpadel

Projekt rozšíření centrály ČSOB v Praze-Radlicích kladl důraz na inovace, flexibilní pracovní prostředí, udržitelnost a ekologii. Loni získal ocenění Adapterra Award, předtím certifikát LEED Platinum, v březnu 2021 ocenění Český energetický a ekologický projekt.

Pasivní bytový dům Podhradí

V dubnu letošního roku byla předána ocenění v 18. ročníku celostátní soutěže Český energetický a ekologický projekt, stavba, inovace roku (ČEEP 2019). Představujeme některé oceněné projekty.

 

TÉMA: SOUTĚŽE

Čeští studenti oceněni v soutěži Saint-Gobain

Úkolem letošního ročníku mezinárodní studentské soutěže Multikomfortní dům Saint-Gobain bylo navrhnout udržitelný rozvoj industriální zóny v Saint-Denis v severní části metropolitní oblasti Paříže. Jiří Petrželka a Kristýna Klůsová z FSv ČVUT v Praze získali jednu z 5 hlavních cen

Ceny za udržitelnou architekturu UIA

V dubnu letošního roku udělila Mezinárodní unie architektů (UIA) zlaté medaile a ceny za architekturu. Zlatou medaili UIA získal in memoriam držitel Pritzkerovy ceny z roku 2006, brazilský architekt Paulo Mendes da Rocha, Cenu za udržitelnou architekturu obdržel Diébédo Francis Kéré z Burkiny Faso.

 

TÉMA: VÝSTAVA

Snřhetta - souznění se severskou krajinou

Do 13. 10. 2021 mohou zájemci zhlédnout v Galerii Jaroslava Fragnera v Praze výstavu Arctic Nordic Alpine / S krajinou v dialogu, která představí tvorbu světově uznávaného ateliéru Snřhetta.

 

TÉMA: FIREMNÍ BLOK

Teplo z podlahy i stropu

Současné novostavby mají velmi dobré tepelné vlastnosti a velkoplošné sálavé systémy - ať už podlahové, stěnové nebo stropní - dokáží i při nízkém plošném příkonu vyhřát místnost na požadovanou teplotu. Navíc díky oteplení konstrukcí lze docílit tepelné pohody již při nižší teplotě vnitřního prostředí, a to je nezanedbatelná úspora.

Jak na BIM? Podívejte se na STAWEBNICE.ONLINE

V rámci aktualizace rámcových vzdělávacích programů (RVP) čekají změny i studenty středních průmyslových škol, pro které již od září roku 2022 bude platit povinná výuka metody BIM - neziskový projekt interaktivní vzdělávací příručky STAWEBNICE zařadil do svého obsahu metodu BIM.

CO2 není největším znečišťovatelem ovzduší. Co tedy?

Hlavními znečišťovateli vzduchu jsou tzv. těkavé organické látky neboli VOC. Sháníte-li spolehlivá čidla kvality vzduchu, nabízíme nejen čidla CO2, ale také VOC a nově i radonu, úniku chladiv nebo prachu.

 

 

 

Anotace obsahu 2/2021

TÉMA: SOLÁRNÍ ENERGETIKA

V Dukovanech dokončili parkoviště se solárním zastřešením

Ve vnějším areálu Jaderné elektrárny Dukovany byla dokončena instalace 2 600 fotovoltaických panelů největší české fotovoltaické elektrárny na speciálně upravených střechách parkoviště o výkonu 820 kWp.

 

TÉMA: PRŮMYSLOVÉ HALY

Plovoucí farmy v Rotterdamu

Už více než rok se pohupuje na vlnách rotterdamského přístavu plovoucí farma se čtyřicítkou dojnic, hned vedle vzniká drůbežárna. V Nizozemí tak řeší problém s ubývající zemědělskou půdou a pitnou vodou.

V Jílovišti stojí zelená hala na výrobu kajaků

Koncept výrobní haly firmy Železný demonstruje možnosti adaptace výrobního prostředí na změnu klimatu. Hala má rozlehlou zelenou střechu i nádrže na dešťovou vodu a kořenovou čistírnu.

Nejšetrnější industriální stavba v ČR je Panattoni v Chebu

Distribuční centrum Real Digital v Panattoni Parku Cheb South vzniklo po demolici původního areálu místních strojíren, přičemž došlo k recyklaci 90 % stavebního odpadu. Loni projekt získal certifikaci BREEAM Outstanding.

Využití dešťové vody v logistických centrech

Při výstavbě průmyslových a logistických objektů je snaha o efektivní hospodaření s dešťovou vodou a její zadržování na pozemku. Kromě toho stavitelé usilují o minimalizaci spotřeby vody při vlastním provozu.

Plocha logistických parků se každé čtyři roky zdvojnásobí

Výzkumem logistických parků a jejich postavením v území naší republiky, sledováním kontextu jejich dopravní a technické infrastruktury i životem jejich zaměstnanců a obyvatel se zabývá kniha Ocelová města.

 

TÉMA: UDRŽITELNÉ BYDLENÍ

Udržitelná čtvrť Chytré Líchy

Pět ateliérů představilo své urbanisticko-architektonické návrhy udržitelné čtvrti Chytré Líchy, která by měla od příštího roku vznikat v Židlochovicích. Vítězem výběrového řízení se stala kancelář Pelčák a partner architekti.

TÉMA: STUDIE

Výsledky sektorové studie

Evropská rada architektů (ACE) zveřejnila výsledky sektorové studie, kterou zpracovává každé dva roky.

TÉMA: FIREMNÍ BLOK

Ucelený systém pro pasivní a nízkoenergetické domy

Ztracené bednění ze stlačeného pěnového polystyrenu pro železobetonové monolitické stěny, stropy a základové desky.

Energetický koncept Fenix slouží majiteli rodinného domu v Omicích 

Energetický koncept Fenix byl poprvé vyzkoušen na administrativní budově Fenix Group v Jeseníku, v současnosti jej aplikuje i v segmentu rodinných domů. Takový rodinný dům stojí v Omicích u Brna.

Střešní okna FAKRO s trojskly

Střešní okna jsou něčím více než jen způsobem, jak prosvětlit podkroví. Různé modely oken lze přizpůsobit různým typům střech tak, aby zajistila maximální komfort pro každého uživatele.

Čidla Protronix jsou do každého projektu

 

Čidla koncentrace oxidu uhličitého (CO2) se stávají běžnou součástí každého projektu vzduchotechniky. Dali jsme tedy dohromady čidlo s rozsahem 400-5 000 ppm, které se přizpůsobí každému prostoru a projektu.

 

Anotace obsahu 1/2021

TÉMA: SMART TECHNOLOGIES

Národní divadlo ušetří miliony ročně na energiích

Cílem úsporného projektu s chytrými technologiemi je výrazné a trvalé snížení spotřeby zemního plynu, elektřiny a vody a také maximální využití odpadního tepla a obnovitelných zdrojů energie.

Kdyby tisíc Hostětínů

Obec Hostětín již téměř třicet let aktivně využívá místních a obnovitelných zdrojů energie.

Patnáct let fungování pasivního Centra Veronica

Objekt vzdělávacího Centra Veronica byl v roce 2006 postaven jako první česká veřejná budova v pasivním standardu. Zanechává 8× nižší uhlíkovou stopu než průměrná instituce.

Vítězné projekty E.ON Energy Globe 2020

V listopadu 2020 byly vyhlášeny výsledky 11. ročníku soutěže E.ON Energy Globe. Cílem soutěže je ocenit projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii.

TÉMA: SMART CITIES

Nejlepší inovace českých chytrých měst

Do 4. ročníku české soutěže Chytrá města 2020 se přihlásilo přes 180 projektů, z nichž odborná porota vybrala v prosinci 2020 sedm vítězů. Ocenila také osobnosti oboru.

Šanghaj vítězem World Smart City Award 2020

Smart Shanghai, to je inteligentní město orientované na digitální infrastrukturu, služby e-governmentu a environmentální strategie.

Energy City Graz - energeticky úsporný urbanismus

Projekt Energy City Reininghaus ve Štýrském Hradci je koncipován jako síť budov s aktivním energetickým standardem, který je založen na synergickém efektu vzájemně sdílených zdrojů i potřeb všech druhů energie.

TÉMA: FIREMNÍ BLOK

Moderní energeticky úsporný dům

Moderní objekty z vysoce kvalitních stavebních materiálů vybavené řadou inovací se mohou chovat jako stroj složený z perfektně padnoucích částí, jehož hlavním cílem je splnění přísných požadavků nízkoenergetického nebo pasivního stavebnictví.

Parametry PŘEKLADU HELUZ FAMILY 3in1 nosný vylepšil grafitový polystyren

Energetickou spotřebu domu neovlivňují jen výdaje na vytápění, ale i na jeho chlazení. Bez vnějšího stínění nelze dosáhnout dobrého komfortu během letních měsíců.

Konstrukční desky Rigips jako materiál pro pasivní dřevostavby

Díky správně navržené konstrukci lze snížit náklady na vytápění v řádech desítek procent.

Nízkoteplotní velkoplošné podlahové vytápění

Elektrické topné kabely a rohože Ecofloor jsou ideální z hlediska spotřeby energie a optimálního rozložení teploty v prostoru, topné prvky jsou zabudovány do konstrukce a neruší vnímání prostoru.

TÉMA: AKTUALITY

Platí nová vyhláška o energetické náročnosti budov

 

Odstavit uhelné elektrárny v roce 2038 můžeme jen, když budeme mít dost jádra

 

Anotace obsahu 4/2020

TÉMA: ZELENÉ STŘECHY
Bytový dům ověřující přínos zelených ploch v Helsinkách
V rámci výstavby bytového komplexu The Greenest of the Green proběhl ve finské metropoli výzkum funkčnosti a proveditelnosti zelených střech a fasád na bytových domech. Projekt získal v roce 2018 Cenu za nejlepší skandinávskou zelenou střechu.Brno má přes devadesát nových zelených střech
Statutární město Brno přijalo v roce 2019 Akční plán udržitelné energetiky klimatu (SECAP), ve kterém se zavázalo k realizaci opatření účinných v boji proti změnám klimatu a rovněž ke snížení produkce CO2. Díky němu vzniklo v letech 2019 a 2020 celkem 94 zelených střech a na dalších 110 se pracuje.Zelená střecha na bývalém pavilonu EXPO
Český pavilon získal na světové výstavě EXPO 2015 v Miláně bronzovou medaili za architekturu. Nyní, po jeho přeměně na administrativní budovu firmy Koma Modular, získala stavba ocenění Zelená střecha roku 2020.Zelená střecha roku 2020
Už posedmé vybírala odborná porota Zelenou střechu roku, tentokrát z 21 přihlášených soutěžních děl. Vítězem se stala polyfunkční budova firmy Koma Modular. Porota letos poprvé udělila mimořádnou cenu za zelenou vertikální fasádu.

TÉMA: UDRŽITELNOST
Jak na klima? Šest nápadů získalo Adapterra Awards
Ve druhém ročníku soutěže Adapterra Awards ocenila Nadace Partnerství opět projekty, které se snaží čelit projevům klimatické změny, ochlazují naše města a pomáhají zadržovat vodu v krajině.Pasivní slaměný dům v Dobřejovicích
Charakteristickým rysem domu umístěného ve starší zástavbě je maximální využití přírodních materiálů, které se propisuje do dřevěné konstrukce také navenek. Celostní energetické řešení je doplněno promyšleným vodním režimem se zpětným využitím dešťové vody. stavba zvítězila v soutěži Adapterra Awards 2020 v kategorii Náš domov.TÉMA: SOLÁRNÍ ENERGIE
Zkušenosti s ukládáním energie ze solárních zařízení
Tři majitelé domácí bateriové stanice AES se podělili s redakcí o zkušenosti s provozem baterie v jejich rodinných domech.TÉMA: FIREMNÍ BLOK
Systém rozvodů detekce úniků vody
Mezi největší hrozby spojené s provozem domů patří poruchy vodoinstalací a následné škody způsobené únikem vody. To potvrzují statistická čísla pojišťovacích společností, jež řadí škody způsobené vodou dlouhodobě mezi nejčastější.Cihly HELUZ FAMILY 2in1 předběhly normy
Cihly HELUZ FAMILY 2in1 svými tepelněizolačními parametry před deseti lety předběhly dobu, resp. normy. A přestože od roku 2020 už platí přísné požadavky na stavbu budov s téměř nulovou spotřebou energie, nadále mají cihly HELUZ FAMILY před evropskými směrnicemi značný náskok.Střešní okna prosvětlují byt v Kyjevě
Na Ukrajině se objevuje stále více zajímavých bytových projektů. Nová sídliště mají mnoho inteligentních řešení, která každému majiteli umožňují navrhnout si svůj vlastní byt podle jeho individuálních potřeb. Pojďme si představit jeden takový projekt.


 

Anotace obsahu 3/2020

TÉMA: ŠKOLY
Unikátní vytápění v největší dřevostavbě v Lucembursku
Technická střední škola v Ettelbrücku je největší dřevostavbou v Lucembursku. Jedná se o energeticky plusovou budovu, jež získává teplo ze solárních kolektorů, které ohřívají sezónní vodní nádrž o objemu 91 tisíc litrů.Čtyři tělocvičny s téměř nulovou spotřebou energie
Při modernizaci školního areálu Enkplatz 4 na předměstí Vídně bylo dostavěno 16 tříd a pod zem byly umístěny čtyři nové tělocvičny s nulovou spotřebou energie.Mobilní pasivní koleje v Aspernu
První mobilní studentské rezidence na světě funguje již od října 2015 ve vídeňské čtvrti Seestadt Aspern. Bydlení v dřevěných modulech je navrženo v pasivním standardu.

ZŠ Amos - pasivita nemusí znamenat kompromisy
Nová základní škola Amos pro Psáry a Dolní Jirčany je navržena v pasivním energetickém standardu s důrazem na kvalitní společné prostory, sloužící celodennímu programu školy i jako komunitní centrum obce

.

Pasivní školka v Sedlejově
Mateřská škola poblíž Telče ctí charakter původní vesnické zástavby a vykazuje minimální energetickou náročnost. Řešení školky je založeno na dosažení maximálního využití denního osvětlení.TÉMA: VÝZKUM
Slaměná škola v Malawi
Za jeden z nejzajímavějších návrhů v mezinárodní architektonické soutěži na udržitelnou střední šolu v Malawi je považována modulová dřevěná konstrukce připomínající žebříky, doplněná balíky slámy.Do pěti let může začít sériová výroba 3D tištěných domů

Od 1. září lez navštívit na pontonu plujícím na Smíchovské náplavce v Praze první český betonový dům postavený technologií 3D tisku navržený sochařem Michalem Trpákem.

TÉMA: VÝSTAVA
Estetika udržitelné architektury
Výstava, kterou je možno navštívit do 22. září 2020 v pražské Galerii Jaroslava Fragnera, představuje hlavní směry současné udržitelné architektury u nás i v zahraničí.

TÉMA: SOUTĚŽ
Kanceláře roku 2019
Výsledky soutěže.TÉMA: FIREMNÍ BLOK
Stropní vytápění se dere na výsluní
Podlahové vytápění už dokázalo vyvrátit všechny mýty, které jeho nástup provázely. Méně známou variantou velkoplošného systému je stropní vytápění.

Deset důvodů proč si vybrat plastová okna
Plastová okna jsou jedničkou, co se do počtu ročně nainstalovaných oken týče. Za posledních 30 let prošla nebývalým inovačním vývojem, který odráží požadavky měnícího se trhu.Otevřeno prostoru - výkopně-kyvné střešní okno FPP-V preSelect MAX
Nejnovější střešní výklopně-kyvné okno FPP-V pre-Select MAX vyniká nejvyšší možnou kvalitou provedení, inovativními řešeními a velmi dobrými termoizolačními parametry.Cihly HELUZ zvyšují akustický komfort v bytech i kancelářích

HELUZ uvedl na trh dva cihlové bloky - kompozitní cihlu HELUZ AKU KOMPAKT 21 broušená a nosné akustické cihly s jedinečným zámkem ve tvaru „z“ HELUZ AKU Z 17,5 broušená.


 

Anotace obsahu 2/2020

TÉMA: BATERIOVÁ ÚLOŽIŠTĚ
Sériová výroba bateriových úložišť začala v Jeseníku
V současnosti je v ČR instalováno přes dva tisíce domácích úložišť pro elektřinu vyrobenou z fotovoltaických systémů. Jejich kapacita se pohybuje v průměru mezi 4,8 až 16 kWh.TÉMA: SMART CITIES

Výzkumné centrum geotermální energie v Litoměřicích
V červnu 2019 zahájilo činnost výzkumné centrum geotermální energie RINGEN, jehož cílem je postavit v budoucnu první geotermální teplárnu v České republice.Výzva k využití nejhlubšího geotermálního vrtu

Vědci a firmy mohou podávat projekty na využití unikátní technologie a infrastruktury výzkumného centra RINGEN.Rozhovor s energetickým manažerem Litoměřic
Litoměřice jsou inspirací v oblasti energetických úspor a trvalé udržitelnosti. V soutěži E.ON Energy Globe se opět dostaly mezi finalisty. Pojmy jako renovace, modernizace, pasivní standard, Smart City nebo energeticky aktivní budovy jsou hlavní náplní práce energetického manažera Litoměřic Jaroslava Klusáka.Ve Vídni dokončují regeneraci 150 hektarů území
Přibližně 21 tisíc obyvatel obvodu Simmering využívá v rámci projektu Smarter Together sociální energeticky úsporné bydlení, služby, inteligentní mobilitu a samozřejmě chytré informační a komunikační technologie.TÉMA: SOUTĚŽE

Příkladné udržitelné projekty
Na konci roku 2019 byly vyhlášeny výsledky mezinárodní soutěže Green Solutions Awards 2019. Celkem porota ocenila 22 projektů z celého světa, které by měly mobilizovat profesionály k boji proti změně klimatu.Úsporný dům 2019
Do soutěže, jejímž cílem je představit moderní české stavby a ocenit nejlepší úsporné projekty současnosti, se přihlásilo 39 novostaveb a 13 rekonstrukcí.Prohlédněte si nejlepší Dřevěné stavby roku 2020
Mezi vítěznými díly soutěže najdete hřiště, rozhledny, rodinné domy, roubenky i dřevěné interiéry.TÉMA: FIREMNÍ BLOK
glasstec 2021: Máme dobrý kurs
Žádná jiná specializovaná akce nepředstavuje sklo v tak komplexní podobě a nepředpovídá trendy, tak jako přední světový veletrh glasstec, který se uskuteční od 15. do 18. června 2021 na výstavišti v Düsseldorfu.Překlad HELUZ FAMILY 3in1 nosný pomůže k tepelné pohodě v interiéru
Na tepelnou pohodu v interiéru domu je dobré pamatovat už při jeho projektování. Pro umístění venkovní stínicí techniky (markýz, rolet a screenů) v rámci stavby vyrábí společnost HELUZ nosné roletové a žaluziové překlady.Retence vegetačních střech

Spolu s moderními budovami se vkrádá do měst tzv. tepelný ostrov, který mění jádra měst v neobyvatelné prostory kvůli markantnímu úbytku zelených ploch. Zde představují vegetační střechy řešení jako jedno z opatření proti tepelným ostrovům.Technologie REHAU zlepšuje vnitřní prostředí objektů

Velkým tématem současnosti je zdravé bydlení a nízká energetická náročnost bydlení. Zejména u nízkoenergetických a pasivních domů se prosazuje kontrolované větrání, jež má zabezpečit zdravé vnitřní prostředí v interiéru. Vedle funkce, kterou má takové zařízení plnit, je stejně důležitá ekonomika provozu. 

Anotace obsahu 1/2020

TÉMA: STROMY A STAVBY
Zelené mrakodrapy jsou cestou k přežití měst
Pilotní projekt vertikálního lesa v italském Miláně. Na terasách a balkonech dvou obytných věží roste více než 900 stromů.
str. 4

Tisíc stromů pro Šanghaj
V blízkosti centra Šanghaje vzniká multifunkční zástavba Moganshan. Konstrukce budov je založena na 800 železobetonových sloupech, jež jsou zakončeny velkými květináči pro tisíce stromů a keřů
str. 8

Dům pro stromy
Prototyp domu v Ho Či Minově Městě se snaží vrátit zeleň zpět do města, zlepšit klima a zachycovat dešťovou vodu, čímž má dojít i ke snížení rizika povodní.
str. 12

TÉMA: MODROZELENÁ INFRASTRUKTURA
Obnova Rokytky součástí developerského projektu
Revitalizace říčky Rokytky je spojena s výstavbou nové pražské rezidenční čtvrti Suomi Hloubětín.
str. 14

Krajina ve městě
V únoru se v Praze uskutečnilo diskusní setkání pod názvem Architektura a krajina ve městě, hlavním tématem byla modrozelená infrastruktura.
str. 17

Revitalizace veřejných prostor se zapojením modrozelené infrastruktury
Z mezinárodní konference Počítáme s vodou vyplynulo, že města nejsou připravena přijmout roli leadera a koordinátora modrozelené infrastruktury.
str. 19

Vysázejme miliony stromů pro českou krajinu
Celonárodní iniciativa „Sázíme budoucnost“ za čtyři měsíce od svého startu přinesla výsadku více než 420 000 stromů.
str. 23

TÉMA: SOUTĚŽ
Adapterra Awards - soutěž proti klimatické krizi
Až do 27. dubna lze přihlašovat do soutěže zajímavá adaptační opatření na změnu klimatu. Soutěž vyhlašuje Nadace partnerství.
str. 24

Výsledky soutěže E.ON Energy Globe
Do 11. ročníku ekologické soutěže se zapojilo 273 projektů. Absolutní jedničkou se stal projekt Nesnězeno.cz. V kategorii Stavba zvítězila stavba školky v Sedlejově.
str. 27

TÉMA: FIREMNÍ BLOK
Prodejny nové generace vytápí a chladí systém Lowatec
Prodejny nové generace vytápí i chladí velkoplošné podlahové systémy a tepelná čerpadla.
str. 28

Zkušenosti z provozu jedné z prvních realizací velkokapacitní průmyslové baterie v ČR
Po více než roce provozu velkokapacitní baterie pro vyhlazování odběrových špiček a zálohování ve výrobním závodu holdingu Fenix Group je zřejmé, že je baterie plně funkční a rychlá bude i její návratnost.
str. 31

TÉMA: FIREMNÍ BLOK
Novinky v oblasti elektrických topných systémů
Společnost Fenix Trading rozšířila svůj sortiment o nové sálavé panely, nový termostat i modulové prvky stropního vytápění.
str. 32

Nosný překlad s variabilním prostorem pro venkovní stínicí techniku
Rodina cihelných prvků pro výstavbu nízkoenergetických a pasivních domů se rozrostla o nosný překlad s variabilním prostorem pro venkovním stínicí techniku.
str. 34

Okna REHAU pro pasivní domy
Okna jsou vedle tepelné izolace jedním z klíčových konstrukčních prvků obálky pasivního domu.
str. 36

 

Anotace obsahu 2/2019

TÉMA: ZE ZAHRANIČÍ
Aspern - městská laboratoř Evropy
Nové vídeňské předměstí Aspern ukazuje, jak pracovat a stavět chytře a šetrně k životnímu prostředí.


Podíl nových pasivních domů v ČR zůstává na 6 %

Celkový počet pasivních domů se pohybuje okolo 6000, z toho tisícovka byla realizována v loňském roce.

Nejvyšší pasivní budova na světě vyrostla v Bilbau

Obytná věž Bolueta s výškou 88 metrů je nevyšší certifikovanou budovou v pasivním standard na světě. Přitom využívá běžné konstrukce I stavební materiály.

 Obytné vajíčko oceněno v New Yorku

Mobilní mikrodům nezávislý na inženýrských sítích získal první cenu v kategorii Health + Wellness v soutěži světového design una NYCxDesign Festival.

Vygenerováno za 0,0414 sec