Anotace obsahu

Anotace obsahu 2/2024

TÉMA: DOMY KRYTÉ ZEMÍ
Rodinný dům, Eindhoven
Betonová konstrukce novostavby je zapuštěna do země a vnější část navazuje na okolní krajinu. Denní světlo vstupuje do domu centrální štěrbinou, světlíkem schodiště a proskleným výtahem.

Komunitní bydlení pod zemí
Výhody podzemních domů jsou známy po tisíce let. Na pozadí vzniku moderního komunitního bydlení stojí především snaha o úsporu energie na vytápění a chlazení.

Škola z/lomu
Na pozemku kolem zatopeného lomu v Posázaví vznikla na terénním zlomu škola - zakopaná jednopodlažní budova zahrnutá zeminou. Odtěžena byla historická skládka kamene a vzniklá kapsa byla doplněna novým objemem.

TÉMA: ZELENÉ STŘECHY
Vinařství Gurdau
Nový vinařský dům nad obcí Kurdějov nedaleko Hustopečí zastřešuje oblouková extenzivní vegetační střecha, která zajišťuje v dálkových pohledech splynutí stavby s krajinou. K vytápění využívá tepelné čerpadlo, dešťovou vodu zachycuje akumulační nádoba.

Zoo Praha - Rezervace Dja
Zelená střecha na novém pavilonu goril Zoologické zahrady hl. m. Prahy, který byl postaven pod významným krajinným prvkem Sklenářka, plně koresponduje s okolní vegetací.

Zelená střecha na budově koupaliště v Brně-Komárově
Zelenou střechu o rozloze 557 m2 na budově přírodního koupaliště v Brně-Komárově tvoří tři odlišné části. Zatímco na 1. a 3. střeše se nachází rozchodníkový koberec, druhá střecha je bohatá na luční osivo s doplněním hledíků a dalších druhů.
 
TÉMA: IZOLACE
Fotovoltické panely na plochej streche s kvapkovou závlahou
Katedra pozemného staviteľstva a urbanizmu Stavebnej fakulty Žilinskej univerzity sa zabýva od roku 2022 meraním, keď boli do novo realizovanej priemyselnej haly zabudované snímače na štyroch miestach, pričom každé z nich má rôznu skladbu strechy.

TÉMA: ZAJÍMAVOSTI
250 000 Kč na zateplení
Zástupci Ministerstva životního prostředí se Státním fondem životního prostředí představili na konci května změny v programu Nová zelená úsporám. Změnily se podmínky programu Nová zelená úsporám Light.

Přihlášky do soutěže Zelená střecha roku 2024
Asociace zelených střech a fasád vyhlašuje u příležitosti Světového dne zelených střech 11. ročník soutěže Zelená střecha roku. Přihlášku do soutěže lze zaslat do 30. června.

FIREMNÍ BLOK
Kvalitu vnitřního prostředí lze ovlivnit
Důležitý je nejen správný výběr oken pro zajištění dostatku přirozeného světla, ale také pravidelné větrání, odolné zateplení a v neposlední řadě dosažení optimálního akustického komfortu.

Jak vybrat správný typ čidla
Pro okamžité posouzení kvality vnitřního vzduchu z hlediska toho, jak je vydýchaný, je první a správnou volbou monitoring koncentrace oxidu uhličitého CO2.

Cihla z pohledu ekologie
Ve studii Posouzení životního cyklu dřevostavby a cihlového domu byl zpracován projekt, v němž byly použity cihly HELUZ Family 38 2in1.

 

Anotace obsahu 1/2024

TÉMA: ZAŘÍZENÍ NA ENERGETICKÉ VYUŽITÍ ODPADU
Energetický park České Budějovice
V brownfieldu na předměstí Českých Budějovic se plánuje v roce 2028 uvedení do provozu nového energetického parku, jehož centrem bude ZEVO Vráto. To by se mělo stát srdcem strategicky plánovaného zeleného města České Budějovice.

Spalovna Amager Bakke testuje zachycování uhlíku
Spalovna Amager Bakke v Kodani patří mezi nejvýkonnější a architektonicky nejzajímavější zařízení na energetické využití odpadu na světě. Na podzim roku 2023 spustila test sledující schopnost zachycovat uhlík při spalování odpadu.

Největší ZEVO se staví v Číně
V jihočínském městě Šen-čen v provincii Guangdong vzniká největší zařízení na energetické využití odpadu na světě. Jeho výkon by měl dosáhnout 165 MW a denně bude schopen spálit 5 600 t tuhého komunálního odpadu.

TÉMA: UHLÍKOVÁ NEUTRALITA
Zero Carbon Roadmap
Česká rada pro šetrné budovy vypracovala po vzoru deseti zemí Evropy Dokument Zero Carbon Roadmap, který je základním vodítkem k dosažení uhlíkově neutrálního vystavěného prostředí v Česku.

TÉMA: ADAPTACE NA ZMĚNU KLIMATU
Green Port Strašnice
Nízkoenergetické bytové domy vznikly na místě původního sídla České námořní plavby v pražských Strašnicích. Novostavba zaujme využitím přírodních materiálů, zelených střech i komunitními prostory pro setkávání.

Modernizace vozovny Slovany v Plzni
V roce 2023 dokončily Plzeňské městské dopravní podniky rozsáhlou úpravu tramvajové vozovny Slovany. Vozovna má 13 500 m2 zelených střech a promyšlené nakládání s dešťovou vodou.

Modernizace devíti areálů kolejí a menz ČVUT v Praze

Investice do energeticky úsporných opatření zahrnovaly zateplení, výměnu oken, modernizaci vytápění, ohřevu teplé vody a vzduchotechniky.

Klimaticko-energetický plán ČR

Vláda schválila návrh, který nastiňuje způsob, jak česká ekonomika projde procesem dekarbonizace a plnění svých evropských klimaticko-energetických závazků do roku 2030.

Evropskýp arlament schválil směrnici EPBD IV
Čtvrtou verzi směrnice o energetické náročnosti budov odhlasoval 13. března 2024 Evropský parlament.

FIREMNÍ BLOK
Moderní cihly HELUZ jsou skutečný masterpiece
Masterpiece je v původním významu kvalitní řemeslná práce, kterou musel tovaryš vykonat, aby byl uznán za mistra svého řemesla.

Pouhé zateplení nestačí
Švýcarská firma Zehnder patří k předním distributorům radiátorů a zařízení na rekuperaci tepla.

Reverzní tepelná čerpadla
Panasonic Heating & Cooling Solutions uvádí na trh tepelná čerpadla typu vzduch-voda ECOi-W AQUA-G BLUE.

Skupina Saint-Gobain v ČR naplňuje své závazky v oblasti udržitelnosti
Aktuálně Skupina Saint-Gobain v ČR nahrazuje již více než 20 % potřeby vstupních surovin recyklovanými materiály.

Pro nárůst cen FVE napříč trhem aktuálně neexistuje důvod
Navzdory poplašným zprávám v některých médiích není podle zástupců společnosti Schlieger pro navyšování cen fotovoltaických elektráren v nejbližších měsících letošního roku důvod.

 

Anotace obsahu 4/2023

TÉMA: VÍCEPODLAŽNÍ DŘEVOSTAVBY
Vícepodlažní dřevostavby
V současnosti se stále více setkáváme s požadavky na realizaci vícepodlažních dřevostaveb, u kterých by dominantně použitým materiálem bylo dřevo a materiály na bázi dřeva.

Timber Praha
V rámci rezidenčního komplexu Arcus City je v Timber Praha realizováno 62 bytových jednotek ve vícepodlažních dřevostavbách. Jedná se o první stavbu tohoto typu v Praze.

Platforma pro udržitelné stavebnictví ze dřeva
Mnohapodlažní budovy ze dřeva se staví čím dál více a stávají se ekologickým a udržitelným trendem po celém světě. V České republice však předpisy zatím nepovolují stavět dřevěné budovy vyšší než 4-5 podlaží, resp. 12 m požární výšky.

Sídlo Kloboucké lesní
Nové sídlo Kloboucké lesní v Brumově-Bylnici u Valašských Klobouků se snaží poukázat na aktuální témata a potenciály ekologické výstavby v souladu s nejmodernějšími technologiemi.

TÉMA: DŘEVOSTAVBY
Dřevěný Penny Market ve Skutči
Prodejna Penny ve Skutči na Chrudimsku využívá technologie přispívající k energetickým úsporám a uhlíkové neutralitě celé budovy. Jedná se o první celodřevěný diskont u nás.

Dřevostavba v Malčicích u Písku
Nízkoenergetický rodinný dům s přístavbou kanceláře zajišťuje svým uživatelům kromě úspor energií také příjemné vnitřní klima a zároveň se snaží být šetrný k přírodě.

Dřevěná stavba roku 2023

V soutěži Dřevěná stavba roku bylo oceněno 10 staveb ve 12 kategoriích.

Analýza environmentálních dopadů při využívání dřeva ve stavebnictví
Analýza Dřevařského ústavu zjišťující uhlíkovou stopu a náklady životního cyklu budov při využívání dřeva ve stavebnictví

Přístavba jídelny základní školy Vyžlovka
K revitalizované budově školy ve Vyžlovce u Říčan byla dostavěna pasivní dřevostavba jídelny.

ZAJÍMAVOSTI
28. Internationales Holzbau-Forum
Čeští odborníci nejsou dostatečně zastoupeni na největší evropské konferenci o dřevostavbách.

Klimatická konference - odchod od fosilních paliv

Na 28. konferenci OSN o změně klimatu v Dubaji se celkem 198 států světa dohodlo na dalších opatřeních proti změnám klimatu.

Úsporné malometrážní bydlení

V posledních letech lze pozorovat zvýšený zájem o minimalistické bydlení blíže přírodě.

Český Tiny House, Fryčovice-Ondřejov
Tiny house je nabízen v několika verzích, každá okolo 19 m2, příp. je možno je kombinovat a spojovat více modulů dohromady.

FIREMNÍ BLOK

Schlieger v OZE rozšiřuje působnost na Slovensko
Schlieger, česká jednička v segmentu OZE s více než 15 000 realizacemi, zahájila aktivity na slovenském trhu a sází přitom na AI.

 

Anotace obsahu 3/2023

TÉMA: ŠKOLY

Revitalizace školy Českobrodská v Praze 9
Školní budova byla navržena a funguje jako živá laboratoř. Pasivní, uhlíkově neutrální, šetrně nakládající s pitnou i dešťovou vodou, optimalizující vnitřní klima.

Návrh základní školy s alternativním způsobem výuky
Studie pasivní budovy základní školy navržené z masivních dřevěných panelů využívá řízeného větrání s rekuperací tepla, tepelné čerpadlo země-voda a také vertikální i střešní zelené fasády.

Proč Finové staví školy ze dřeva
Výstavba ze dřeva s ohledem na šetrnost ke klimatu v současné době získává v mnoha evropských státech vysokou prioritu. Průkopníkem je Finsko, největší producent dřeva v Evropě.

Pudasjärvi Log Campus - největší dřevěná škola na světě
Mezi nejznámější města ve Finsku, kde se staví srubové stavby, patří Pudasjärvi. Nachází se zde nejrozlehlejší
dřevostavba na světě o ploše 9 737 m2 - kampus základní školy pro 800 žáků.

TÉMA: VYUŽITÍ VODÍKU
Budoucnost využití vodíku pro vytápění budov - rozhovor s Ing. Valtrem Sodomkou z APOKS
Na konci května uspořádala Asociace pro optimalizaci komínů a spalování první vodíkovou konferenci H2 HEATING, jejímž hlavním tématem bylo využití vodíkových technologií v oblasti vytápění budov.

Evropské projekty využívající vodík pro vytápění
V zahraničí se již více než 15 let plánují a realizují výzkumné a testovací projekty, jejichž cílem je sledovat možnosti využití vodíku pro vytápění, dopravu i průmysl.

Pilotný projekt vykurovania obce zmesou zemného plynu a vodíka
Projekt H2Pilot zameraný na vykurovanie obce Blatná na Ostrove reprezentuje konkrétny príspevok spoločnosti SPP - distribúcia, a.s., v snahe transformovať plynárenskú infraštruktúru na Slovensku v budúcom období.

TÉMA: VÝZKUM
Bílá kniha upozorňuje na nutnost snížit rostoucí poptávku po energii
Nová bílá kniha zveřejněná u příležitosti 27. konference smluvních stran (COP27) upozorňuje na naléhavou potřebu řešit rostoucí poptávku po energii.

ZAJÍMAVOSTI

Náhrada polystyrenu z houbového mycelia
Firma Myco sídlící v Kyjově se zaměřila na výrobu alternativních jednorázových obalů a izolací z houbového mycelia lesklokorky a odpadů zemědělského a dřevozpracujícího průmyslu.

PRÁVNÍ PŘEDPISY
Nová zelená úsporám a dotace MŽP
Státní fond životního prostředí ČR ve spolupráci s MŽP spustil 26. září 2023 nové podmínky programu Nová zelená úsporám a současně MŽP zveřejnilo informaci, že nabídne z programu OPŽP další dotace na úspory energie ve veřejných budovách.

FIREMNÍ BLOK

Nová generace střešních oken GREENVIEW
V době, kdy nároky na energetickou účinnost a udržitelnost staveb stále rostou, je nezbytné hledat inovativní řešení. Společnost FAKRO představuje novou generaci střešních oken GREENVIEW.

Těžké stropní konstrukce
Význam těžkých stropních konstrukcí z hlediska snižování energetické náročnosti budov a zajišťování stability vnitřního prostředí.

Akustické podhledy pro opravy sportovních a výrobních hal

Akustika halových staveb je hodně aktuálním tématem. Většina sportovních a výrobních hal má s akustikou a pracovním prostředím velké problémy, které není jednoduché dodatečně řešit.

Ideální kombinace pro monitoring kvality vnitřního vzduchu
Podle průzkumů trávíme 80-90 % času denně ve vnitřních prostorech - dalo by se říci, že jsme taková „indoor generation“.

Nová tělocvična ve Gbelích
Zdi nové tělocvičny ve Gbelích na jihozápadním Slovensku jsou z pórobetonových tvárnic Ytong Lambda YQ.

Nové bateriové úložiště MES
Společnost AERS, člen holdingu Fenix Group, vyvinula a dodává už několik let velkokapacitní špičkovací stanice, určené pro průmyslové aplikace.

 

Anotace obsahu 2/2023

TÉMA: SOLÁRNÍ ENERGIE
Solární opláštění radnice ve Freiburgu
V městské části Stühlinger ve Freiburgu bude v roce 2025 dokončen komplex tří budov sloužících městskému úřadu. První z nich, uvedená do provozu již před pěti lety, se stala největší veřejnou budovou s nulovou spotřebou energie v Evropě a první tohoto druhu v Německu.

Kulturní dům Crystal v České Lípě
První inteligentní energeticky úsporná budova v Československu má provozní propojení vzduchotechnických systémů hlavních prostor domu se solární fasádou a zemním výměníkem tepla pod budovou.

Úspěch ČVUT v soutěži Solar Decathlon Europe 21/22
Mezi 16 týmy z Evropy a Asie se mezinárodní soutěže Solar Decathlon Europe 21/22 zúčastnil také tým FIRSTLIFE z ČVUT, který zpracoval projekt a postavil ukázku nástaveb pro studentské koleje Větrník v Praze.

Rodinný dům - ALFADOME ZERO
Experimentální energeticky soběstačná novostavba rodinného domu stojí v Liberci a získává 4,5× více energie, než sama spotřebuje.

Přínosy biosolárních střech

Solární technologie a zeleň na budově lze kombinovat více způsoby, přičemž každý má své přednosti i úskalí. Řešení, které obě technologie vhodně kombinuje, nabízí systémy tzv. biosolárních zelených střech.

Fotovoltaika instalovaná do střešní krytiny

Fotovoltaická střecha umožňuje získat sluneční energii bez nutnosti instalace klasických solárních panelů. Obsahuje malé fotovoltaické moduly, které jsou integrovány mezi běžnou střešní krytinu.

Brožura: Zásady protipožárního zabezpečení střešních instalací FVE
Je bezpodmínečně nutné si uvědomit, že se musí na fotovoltaické elektrárny nahlížet jako na celek. Riziko požáru hrozí v celé instalaci, a to od montáže panelů, přes sdružovací rozvaděče a střídače, až po hlavní přípojný bod.

Systémy koncentrované sluneční energie
Systémy CSP (concentrated solar power) využívají sluneční energii pomocí zrcadel nebo čoček, které soustřeďují sluneční světlo do jednoho bodu.

Nárůst zájmu o fotovoltaiku v roce 2022
Zájem o fotovoltaiku v ČR stále stoupá. Podle dat Solární asociace byl v roce 2022 nainstalován v České republice rekordní počet fotovoltaických elektráren.

PRÁVNÍ PŘEDPISY
Právní rámec návrhu a přípravy montáže FVE s instalovaným výkonem do 50 kW
Právní rámec návrhu a přípravy montáže výroben elektřiny z obnovitelných zdrojů energie s instalovaným
výkonem do 50 kW.

ZAJÍMAVOSTI
Úspory energie v budovách pomocí pokročilého strojového učení
Strojové učení a základní prvky umělé inteligence postupně pronikají také do systémů monitoringu energie, managementu budov a obecně do systémů TZB. Predikce spotřeb a dalších parametrů umožňuje především identifikovat poruchy či neobvyklé stavy, plánovat odstávky a opravy a celkově snížit energetickou náročnost a zvýšit spolehlivost.

FIREMNÍ BLOK
Nejčastější chyby při plánování fotovoltaiky u novostaveb
Zatímco poptávka po střešní fotovoltaice je vysoká, zkušených expertů je nedostatek. V projektové přípravě k novostavbám tak často vznikají zbytečné chyby, které solárním elektrárnám posléze brání v plném využití jejich potenciálu.

Bateriová úložiště pro domácnosti a průmysl tvoří další pilíř Fenix Group
Společnost AERS vyvinula a dodává kromě bateriových stanic HES s kapacitou až 41 kWh, určených pro domácnosti a menší provozovny, i originální velkokapacitní stanice určené pro průmyslové aplikace.

Rozvody a instalace u jednovrstvé konstrukce
V poslední době se často setkáváme s otázkou kvality provedení zdiva a jak moc ovlivní fyzikální vlastnosti jednovrstvého zdiva přítomnost rozvodů, především elektroinstalačních krabiček.

Moderní vzduchovod pro současný svět
Systém CLIMAVER® 360 nabízí mnoho výhod a úspor při výrobě a instalaci. Tento materiál je specifický nejen svým složením a vlastnostmi, ale také celkovou flexibilitou.

 

Anotace obsahu 1/2023

TÉMA: SMART VILLAGESS
Green Village Tvoršovice
Území o rozloze 9 ha určené k zástavbě tzv. Green Village se nachází nedaleko Benešova, v nové části obce Tvoršovice. První z pěti etap výstavby byla realizována v roce 2021, druhá bude kolaudována v letošním roce.

Slavičín se snaží o energetickou soběstačnost
Ve Slavičíně na Zlínsku došlo v rámci úspor energií k proměně nevyužívané uhelné kotelny v městské energetické centrum na biomasu a solární energii. Plánuje se také realizace malé větrné elektrárny na komíně kotelny.

První energeticky nezávislá obec Kněžice
Obec Kněžice je považována za první energeticky nezávislou obec v Česku. Je schopna kompletně pokrýt spotřebu elektřiny a tepla svých obyvatel díky bioplynové stanici.

Smart Village Starovice
Ve Starovicích byla dokončena první etapa výstavby tzv. chytré vesnice (Smart Village). Jedná se zatím o jediný projekt tohoto typu u nás. Všech 24 rodinných domů se staví v nízkoenergetickém standardu a využívá obnovitelné zdroje energie.

Mikolajice - chytrá ekologická komunální energetika
Ve spolupráci s Univerzitním centrem energeticky efektivních budov při ČVUT v Praze (UCEEB) hledala obec Mikolajice na Opavsku energetické úspory a možnost zajištění energetické soběstačnosti obecních budov. Za svůj přístup získala ocenění Chytrá města 2022.

Čištění odpadních vod v Rybí
Severomoravská obec Rybí ukazuje, jak je možné se vypořádat s čištěním odpadních vod v menších obcích. Funguje zde systém 190 samostatných domovních čistíren odpadních vod, které jsou napojené na centrální dispečink.

Bioenergetické vesnice v Německu
Omezená dostupnost neobnovitelných zdrojů a závislost na dovozu jsou v současnosti kritickými problémy společnosti. Bioenergetické vesnice se těmito otázkami zabývají a usilují o ekologicky a sociálně udržitelná řešení.

Nové budovy v EU budou od roku 2028 bezemisní
Europoslanci přijali v polovině března návrh nových opatření, která mají v Evropské unii podpořit renovaci budov.

OCENĚNÍ

Christoph Ingenhoven získal Evropskou cenu za architekturu 2022
Letošním laureátem Evropské ceny za architekturu sestal düsseldorfský průkopník zelené architektury Christoph Ingenhoven.

Přístupy oceněné v soutěži Chytrá města
V soutěži, pořádané nevládní neziskovou organizací Smart City Innovations Institut za podpory Ministerstva pro místní rozvoj ČR, se identifikují, hodnotí a podporují realizace konkrétních projektů a dlouhodobých strategií v rámci problematiky Smart City.

Výsledky soutěže ADAPTERRA AWARDS 2022
Pořadatelé z Nadace Partnerství a Integra Consulting vyhlásili vítěze jednotlivých kategorií soutěže, která prezentuje a oceňuje nejlepší projekty v oblasti adaptačních opatření na změnu klimatu.

FIREMNÍ BLOK
České bateriové stanice HES s bateriemi z elektromobilů poráží čínskou produkci
Na rostoucí poptávku po bateriových stanicích pro domácnosti zareagovala i společnost Fenix Group, největší evropský výrobce elektrických sálavých topných systémů.

Fotovoltaické elektrárny na plochých střechách

Solární elektrárny FVE na plochých střechách jsou v současnosti velmi žádaným řešením. Jejich současná legislativa je ale bohužel nedostatečná a bude nutné, aby došlo k úpravám.

Koncept digitálního plánování Xella blue.sprint přináší hmatatelné přínosy investorům, architektům i realizačním firmám
Xella blue.sprint umožňuje realizovat optimalizované a efektivní návrhy budov a jeho využití přináší komplexní řešení projektů, a to zejména s důrazem na rychlost, kvalitu a efektivitu výstavby.

Moderní dřevostavby u Hradce Králové
V kraji, který bývá dlouhodobě jeden z nejlépe hodnocených z pohledu kvality života, nabízí developerský projekt Bidli v Rodově bydlení pro téměř 200 rodin.

Stínící technika - výhodný benefit pro váš dům
Použití stínicí techniky je stále diskutovanou otázkou, ale praxe nám ukazuje, že moderní domy se dnes bez ní neobejdou.
 

Vygenerováno za 0,0275 sec