Anotace obsahu

Anotace obsahu 4/2023

 

TÉMA: VÍCEPODLAŽNÍ DŘEVOSTAVBY

Vícepodlažní dřevostavby

V současnosti se stále více setkáváme s požadavky na realizaci vícepodlažních dřevostaveb, u kterých by dominantně použitým materiálem bylo dřevo a materiály na bázi dřeva.

 

Timber Praha

V rámci rezidenčního komplexu Arcus City je v Timber Praha realizováno 62 bytových jednotek ve vícepodlažních dřevostavbách. Jedná se o první stavbu tohoto typu v Praze.

 

Platforma pro udržitelné stavebnictví ze dřeva

Mnohapodlažní budovy ze dřeva se staví čím dál více a stávají se ekologickým a udržitelným trendem po celém světě. V České republice však předpisy zatím nepovolují stavět dřevěné budovy vyšší než 4-5 podlaží, resp. 12 metrů požární výšky.

 

Sídlo Kloboucké lesní

Nové sídlo Kloboucké lesní v Brumově-Bylnici u Valašských Klobouků se snaží poukázat na aktuální témata a potenciály ekologické výstavby v souladu s nejmodernějšími technologiemi.

 

TÉMA: DŘEVOSTAVBY

Dřevěný Penny Market ve Skutči

Prodejna Penny ve Skutči na Chrudimsku využívá technologie přispívající k energetickým úsporám a uhlíkové neutralitě celé budovy. Jedná se o první celodřevěný diskont u nás.

 

Dřevostavba v Malčicích u Písku

Nízkoenergetický rodinný dům s přístavbou kanceláře zajišťuje svým uživatelům kromě úspor energií také příjemné vnitřní klima a zároveň se snaží být šetrný k přírodě.

 

Dřevěná stavba roku 2023

V soutěži Dřevěná stavba roku bylo oceněno 10 staveb ve 12 kategoriích.

 

Analýza environmentálních dopadů při využívání dřeva ve stavebnictví

Analýza Dřevařského ústavu zjišťující uhlíkovou stopu a náklady životního cyklu budov při využívání dřeva ve stavebnictví.

 

Přístavba jídelny základní školy Vyžlovka

K revitalizované budově školy ve Vyžlovce u Říčan byla dostavěna pasivní dřevostavba jídelny.

 

TÉMA: ZAJÍMAVOSTI

28. Internationales Holzbau-Forum

Čeští odborníci nejsou dostatečně zastoupeni na největší evropské konferenci o dřevostavbách.

 

Klimatická konference - odchod od fosilních paliv

Na 28. konferenci OSN o změně klimatu v Dubaji se celkem 198 států světa dohodlo na dalších opatřeních proti změnám klimatu.

 

Úsporné malometrážní bydlení

V posledních letech lze pozorovat zvýšený zájem o minimalistické bydlení blíže přírodě. ČESKÝ TINY HOUSE, Fryčovice-Ondřejov Tiny house je nabízen v několika verzích, každá okolo 19 m2, příp. je možno je kombinovat a spojovat více modulů dohromady.

 

FIREMNÍ BLOK

Schlieger v OZE rozšiřuje působnost na Slovensko

Schlieger, česká jednička v segmentu OZE s více než 15 000 realizacemi, zahájila aktivity na slovenském trhu a sází přitom na AI.

 

Studie energetického systému ve stávající budově v Praze

Koncepční studie UCEEB pro společnost Daikin pracuje se 3 variantami vytápění a chlazení stávající administrativní budovy s LOP v Praze.

 

R290 - vynikající chladivo pro tepelná čerpadla vzduch-voda

Panasonic se stal prvním japonským výrobcem tepelných čerpadel, který začal propan využívat.

 

Nechat nebo nenechat běžet větrací systém nepřetržitě?

Řízené větrání pomáhá snižovat spotřebu elektřiny, a zároveň i výrazně zvyšuje kvalitu a komfort vnitřního prostředí.

 

Volně dostupná IFC čtečka pro podporu BIM a digitalizace stavebnictví

S rozvojem digitalizace v oboru stavebnictví došlo i ke změnám v rámcových vzdělávacích programech na všech středních školách stavebního zaměření.

 

Jak dosáhnout čistého vzduchu bez formaldehydu?

Formaldehyd je bezbarvý plyn, který patří mezi těkavé organické látky. Jedná se o velmi škodlivou látku, která často zůstává opomíjena při řešení zdravého interiéru.

 

 

Anotace obsahu 3/2023

 

TÉMA: ŠKOLY

Revitalizace školy Českobrodská v Praze 9

Školní budova byla navržena a funguje jako živá laboratoř. Pasivní, uhlíkově neutrální, šetrně nakládající s pitnou i dešťovou vodou, optimalizující vnitřní klima.

 

Návrh pasivní základní školy s alternativním způsobem výuky

Studie pasivní budovy základní školy navržené z masivních dřevěných panelů využívá řízeného větrání s rekuperací tepla, tepelné čerpadlo země-voda a také vertikální i střešní zelené fasády.

 

Proč Finové staví školy ze dřeva

Výstavba ze dřeva s ohledem na šetrnost ke klimatu v současné době získává v mnoha evropských státech vysokou prioritu. Průkopníkem je Finsko, největší producent dřeva v Evropě.

 

Pudasjärvi Log Campus - největší dřevěná škola na světě

Mezi nejznámější města ve Finsku, kde se staví srubové stavby, patří Pudasjärvi. Nachází se zde nejrozlehlejší dřevostavba na světě o ploše 9 737 m2 - kampus základní školy pro 800 žáků.

 

TÉMA: VYUŽITÍ VODÍKU

Budoucnost využití vodíku pro vytápění budov - rozhovor s Ing. Valtrem Sodomkou z APOKS

Na konci května uspořádala Asociace pro optimalizaci komínů a spalování první vodíkovou konferenci H2 HEATING, jejímž hlavním tématem bylo využití vodíkových technologií v oblasti vytápění budov.

 

Evropské projekty využívající vodík pro vytápění

V zahraničí se již více než 15 let plánují a realizují výzkumné a testovací projekty, jejichž cílem je sledovat možnosti využití vodíku pro vytápění, dopravu i průmysl.

 

Pilotný projekt vykurovania obce zmesou zemného plynu a vodíka

Projekt H2Pilot zameraný na vykurovanie obce Blatná na Ostrove reprezentuje konkrétny príspevok spoločnosti SPP - distribúcia, a. s. v snahe transformovať plynárenskú infraštruktúru na Slovensku v budúcom období.

 

TÉMA: VÝZKUM

Bílá kniha upozorňuje na nutnost snížit rostoucí poptávku po energii

Nová bílá kniha zveřejněná u příležitosti 27. konference smluvních stran (COP27) upozorňuje na naléhavou potřebu řešit rostoucí poptávku po energii.

 

TÉMA: ZAJÍMAVOSTI

Náhrada polystyrenu z houbového mycelia

Firma Myco sídlící v Kyjově se zaměřila na výrobu alternativních jednorázových obalů a izolací z houbového mycelia lesklokorky a odpadů zemědělského a dřevozpracujícího průmyslu.


TÉMA: PRÁVNÍ PŘEDPISY

Nová zelená úsporám a dotace MŽP

Státní fond životního prostředí ČR ve spolupráci s MŽP spustil 26. září 2023 nové podmínky programu Nová zelená úsporám a

současně MŽP zveřejnilo informaci, že nabídne z programu OPŽP další dotace na úspory energie ve veřejných budovách.

 

FIREMNÍ BLOK

Nová generace střešních oken GREENVIEW

V době, kdy nároky na energetickou účinnost a udržitelnost staveb stále rostou, je nezbytné hledat inovativní řešení. Společnost FAKRO představuje novou generaci střešních oken GREENVIEW.

 

Těžké stropní konstrukce

Význam těžkých stropních konstrukcí z hlediska snižování energetické náročnosti budov a zajišťování stability vnitřního prostředí.

 

Akustické podhledy pro rekonstrukce sportovních a výrobních hal

Akustika halových staveb je hodně aktuálním tématem. Většina sportovních a výrobních hal má s akustikou a pracovním prostředím velké problémy, které není jednoduché dodatečně řešit.

 

Nová tělocvična ve Gbelích

Zdi nové tělocvičny ve Gbelích jsou z pórobetonových tvárnic Ytong Lambda YQ.

 

Nové bateriové úložiště MES

Společnost AERS, člen holdingu Fenix Group, vyvinula a dodává už několik let velkokapacitní špičkovací stanice, určené pro průmyslové aplikace.

 

 

Anotace obsahu 2/2023

 

TÉMA: SOLÁRNÍ ENERGIE

Solární opláštění radnice ve Freiburgu

V městské části Stühlinger ve Freiburgu bude v roce 2025 dokončen komplex tří budov sloužících městskému úřadu. První z nich, uvedená do provozu již před pěti lety, se stala největší veřejnou budovou s nulovou spotřebou energie v Evropě a první tohoto druhu v Německu.

 

Kulturní dům Crystal v České Lípě

První inteligentní energeticky úsporná budova v Československu má provozní propojení vzduchotechnických systémů hlavních prostor domu se solární fasádou a zemním výměníkem tepla pod budovou.

 

Úspěch ČVUT v soutěži Solar Decathlon Europe 21/22

Mezi 16 týmy z Evropy a Asie se mezinárodní soutěže Solar Decathlon Europe 21/22 zúčastnil také tým FIRSTLIFE z ČVUT, který zpracoval projekt a postavil ukázku nástaveb pro studentské koleje Větrník v Praze.

 

Rodinný dům - ALFADOME ZERO

Experimentální energeticky soběstačná novostavba rodinného domu stojí v Liberci a získává 4,5x více energie, než sama spotřebuje.

 

Přínosy biosolárních střech

Solární technologie a zeleň na budově lze kombinovat více způsoby, přičemž každý má své přednosti i úskalí. Řešení, které obě technologie vhodně kombinuje, nabízí systémy tzv. biosolárních zelených střech.

 

Fotovoltaika instalovaná do střešní krytiny

Fotovoltaická střecha umožňuje získat sluneční energii bez nutnosti instalace klasických solárních panelů. Obsahuje malé fotovoltaické moduly, které jsou integrovány mezi běžnou střešní krytinu.

 

Brožura: Zásady protipožárního zabezpečení střešních instalací FVE

Je bezpodmínečně nutné si uvědomit, že se musí na fotovoltaické elektrárny nahlížet jako na celek. Riziko požáru hrozí v celé instalaci, a to od montáže panelů, přes sdružovací rozvaděče a střídače, až po hlavní přípojný bod.

 

Systémy koncentrované sluneční energie

Systémy CSP (concentrated solar power) využívají sluneční energii pomocí zrcadel nebo čoček, které soustřeďují sluneční světlo do jednoho bodu.

 

Nárůst zájmu o fotovoltaiku v roce 2022

Zájem o fotovoltaiku v ČR stále stoupá. Podle dat Solární asociace byl v roce 2022 nainstalován v České republice rekordní počet fotovoltaických elektráren.

 

TÉMA: PRÁVNÍ PŘEDPISY

Montáž výroben elektřiny z OZE s instalovaným výkonem do 50 kW

Právní rámec návrhu a přípravy montáže výroben elektřiny z obnovitelných zdrojů energie s instalovaným výkonem do 50 kW.

 

TÉMA: ZAJÍMAVOSTI

Úspory energie v budovách pomocí pokročilého strojového učení

Strojové učení a základní prvky umělé inteligence postupně pronikají také do systémů monitoringu energie, managementu budov a obecně do systémů TZB. Predikce spotřeb a dalších parametrů umožňuje především identifikovat poruchy a neobvyklé stavy, plánovat odstávky a opravy a celkově snížit energetickou náročnost a zvýšit spolehlivost.

 

FIREMNÍ BLOK

Nejčastější chyby při plánování fotovoltaiky u novostaveb

Zatímco poptávka po střešní fotovoltaice je vysoká, zkušených expertů je nedostatek. V projektové přípravě k novostavbám tak často vznikají zbytečné chyby, které solárním elektrárnám posléze brání v plném využití jejich potenciálu.

 

Bateriová úložiště pro domácnosti a průmysl tvoří další pilíř Fenix Group

Společnost AERS vyvinula a dodává kromě bateriových stanic HES s kapacitou až 41 kWh, určených pro domácnosti a menší provozovny, i originální české velkokapacitní špičkovací stanice, určené pro průmyslové aplikace.

 

Rozvody a instalace u jednovrstvé konstrukce

V poslední době se často setkáváme s otázkou kvality provedení zdiva a jak moc ovlivní fyzikální vlastnosti jednovrstvého zdiva přítomnost rozvodů, především elektroinstalačních krabiček.

 

Moderní vzduchovod pro současný svět

Systém CLIMAVER ® 360 nabízí mnoho výhod a úspor při výrobě a instalaci. Tento materiál je specifický nejen svým složením a vlastnostmi, ale také celkovou flexibilitou. 

 

 

Anotace obsahu 1/2023


TÉMA: SMART VILLAGES

Green Village Tvoršovice

Území o rozloze 9 ha určené k zástavbě tzv. Green Village se nachází nedaleko Benešova, v nové části obce Tvoršovice. První z pěti etap výstavby byla realizována v roce 2021, druhá bude kolaudována v letošním roce.


Slavičín se snaží o energetickou soběstačnost

Ve Slavičíně na Zlínsku došlo v rámci úspor energií k proměně nevyužívané uhelné kotelny v městské energetické centrum na biomasu a solární energii. Plánuje se také realizace malé větrné elektrárny na komíně kotelny. 


První energeticky nezávislá obec Kněžice

Obec Kněžice je považována za první energeticky nezávislou obec v Česku. Je schopna kompletně pokrýt spotřebu elektřiny a tepla svých obyvatel díky bioplynové stanici.

 

Smart Village Starovice

Ve Starovicích byla dokončena první etapa výstavby tzv. chytré vesnice (Smart Village). Jedná se zatím o jediný projekt tohoto typu u nás. Všech 24 rodinných domů se staví v nízkoenergetickém standardu a využívá obnovitelné zdroje energie.


Mikolajice - chytrá ekologická komunální energetika

Ve spolupráci s Univerzitním centrem energeticky efektivních budov při ČVUT v Praze (UCEEB) hledala obec Mikolajice na Opavsku energetické úspory a možnost zajištění energetické soběstačnosti obecních budov. Za svůj přístup získala ocenění Chytrá města 2022.


Čištění odpadních vod v Rybí

Severomoravská obec Rybí ukazuje, jak je možné se vypořádat s čištěním odpadních vod v menších obcích. Funguje zde systém 190 samostatných domovních čistíren odpadních vod, které jsou napojené na centrální dispečink.

 

Bioenergetické vesnice v Německu

Omezená dostupnost neobnovitelných zdrojů, duch komunity postrádaný obyvateli měst a závislost na dovozu jsou v současnosti kritickými problémy společnosti.

 

Nové budovy v EU budou od roku 2028 bezemisní

Europoslanci přijali v polovině března návrh nových opatření, která mají v Evropské unii podpořit renovaci budov.

 

TÉMA: OCENĚNÍ

Christoph Ingenhoven získal Evropskou cenu za architekturu 2022

Letošním laureátem Evropské ceny za architekturu se stal düsseldorfský průkopník zelené architektury Christoph Ingenhoven.

 

Přístupy oceněné v soutěži Chytrá města

V soutěži, pořádanou nevládní neziskovou Organizací Smart City Innovations Institut za podpory Ministerstva pro místní rozvoj ČR, se identifikují, hodnotí a podporují realizace konkrétních projektů a dlouhodobých strategií v rámci problematiky Smart City.

 

 Výsledky soutěže ADAPTERRA AWARDS 2022

Pořadatelé z Nadace Partnerství a Integra Consulting vyhlásili vítěze jednotlivých kategorií soutěže, která prezentuje a oceňuje nejlepší projekty v oblasti adaptačních opatření na změnu klimatu.


FIREMNÍ BLOK

České bateriové stanice HES s bateriemi z elektromobilů poráží čínskou produkci

Na rostoucí poptávku po bateriových stanicích pro domácnosti zareagovala i společnost Fenix Group, největší evropský výrobce elektrických sálavých topných systémů.


Fotovoltaické elektrárny na plochých střechách

Solární elektrárny FVE na plochých střechách jsou v současnosti velmi žádaným řešením. Jejich současná legislativa je ale bohužel nedostatečná a bude nutné, aby došlo k úpravám.


Koncept digitálního plánování Xella blue.sprint přináší hmatatelné přínosy inve

Vygenerováno za 0,0297 sec