Anotace obsahu

Anotace obsahu 2/2020

TÉMA: BATERIOVÁ ÚLOŽIŠTĚ
Sériová výroba bateriových úložišť začala v Jeseníku
V současnosti je v ČR instalováno přes dva tisíce domácích úložišť pro elektřinu vyrobenou z fotovoltaických systémů. Jejich kapacita se pohybuje v průměru mezi 4,8 až 16 kWh.TÉMA: SMART CITIES

Výzkumné centrum geotermální energie v Litoměřicích
V červnu 2019 zahájilo činnost výzkumné centrum geotermální energie RINGEN, jehož cílem je postavit v budoucnu první geotermální teplárnu v České republice.Výzva k využití nejhlubšího geotermálního vrtu

Vědci a firmy mohou podávat projekty na využití unikátní technologie a infrastruktury výzkumného centra RINGEN.Rozhovor s energetickým manažerem Litoměřic
Litoměřice jsou inspirací v oblasti energetických úspor a trvalé udržitelnosti. V soutěži E.ON Energy Globe se opět dostaly mezi finalisty. Pojmy jako renovace, modernizace, pasivní standard, Smart City nebo energeticky aktivní budovy jsou hlavní náplní práce energetického manažera Litoměřic Jaroslava Klusáka.Ve Vídni dokončují regeneraci 150 hektarů území
Přibližně 21 tisíc obyvatel obvodu Simmering využívá v rámci projektu Smarter Together sociální energeticky úsporné bydlení, služby, inteligentní mobilitu a samozřejmě chytré informační a komunikační technologie.TÉMA: SOUTĚŽE

Příkladné udržitelné projekty
Na konci roku 2019 byly vyhlášeny výsledky mezinárodní soutěže Green Solutions Awards 2019. Celkem porota ocenila 22 projektů z celého světa, které by měly mobilizovat profesionály k boji proti změně klimatu.Úsporný dům 2019
Do soutěže, jejímž cílem je představit moderní české stavby a ocenit nejlepší úsporné projekty současnosti, se přihlásilo 39 novostaveb a 13 rekonstrukcí.Prohlédněte si nejlepší Dřevěné stavby roku 2020
Mezi vítěznými díly soutěže najdete hřiště, rozhledny, rodinné domy, roubenky i dřevěné interiéry.TÉMA: FIREMNÍ BLOK
glasstec 2021: Máme dobrý kurs
Žádná jiná specializovaná akce nepředstavuje sklo v tak komplexní podobě a nepředpovídá trendy, tak jako přední světový veletrh glasstec, který se uskuteční od 15. do 18. června 2021 na výstavišti v Düsseldorfu.Překlad HELUZ FAMILY 3in1 nosný pomůže k tepelné pohodě v interiéru
Na tepelnou pohodu v interiéru domu je dobré pamatovat už při jeho projektování. Pro umístění venkovní stínicí techniky (markýz, rolet a screenů) v rámci stavby vyrábí společnost HELUZ nosné roletové a žaluziové překlady.Retence vegetačních střech

Spolu s moderními budovami se vkrádá do měst tzv. tepelný ostrov, který mění jádra měst v neobyvatelné prostory kvůli markantnímu úbytku zelených ploch. Zde představují vegetační střechy řešení jako jedno z opatření proti tepelným ostrovům.Technologie REHAU zlepšuje vnitřní prostředí objektů

Velkým tématem současnosti je zdravé bydlení a nízká energetická náročnost bydlení. Zejména u nízkoenergetických a pasivních domů se prosazuje kontrolované větrání, jež má zabezpečit zdravé vnitřní prostředí v interiéru. Vedle funkce, kterou má takové zařízení plnit, je stejně důležitá ekonomika provozu. 

Anotace obsahu 1/2020

TÉMA: STROMY A STAVBY
Zelené mrakodrapy jsou cestou k přežití měst
Pilotní projekt vertikálního lesa v italském Miláně. Na terasách a balkonech dvou obytných věží roste více než 900 stromů.
str. 4

Tisíc stromů pro Šanghaj
V blízkosti centra Šanghaje vzniká multifunkční zástavba Moganshan. Konstrukce budov je založena na 800 železobetonových sloupech, jež jsou zakončeny velkými květináči pro tisíce stromů a keřů
str. 8

Dům pro stromy
Prototyp domu v Ho Či Minově Městě se snaží vrátit zeleň zpět do města, zlepšit klima a zachycovat dešťovou vodu, čímž má dojít i ke snížení rizika povodní.
str. 12

TÉMA: MODROZELENÁ INFRASTRUKTURA
Obnova Rokytky součástí developerského projektu
Revitalizace říčky Rokytky je spojena s výstavbou nové pražské rezidenční čtvrti Suomi Hloubětín.
str. 14

Krajina ve městě
V únoru se v Praze uskutečnilo diskusní setkání pod názvem Architektura a krajina ve městě, hlavním tématem byla modrozelená infrastruktura.
str. 17

Revitalizace veřejných prostor se zapojením modrozelené infrastruktury
Z mezinárodní konference Počítáme s vodou vyplynulo, že města nejsou připravena přijmout roli leadera a koordinátora modrozelené infrastruktury.
str. 19

Vysázejme miliony stromů pro českou krajinu
Celonárodní iniciativa „Sázíme budoucnost“ za čtyři měsíce od svého startu přinesla výsadku více než 420 000 stromů.
str. 23

TÉMA: SOUTĚŽ
Adapterra Awards - soutěž proti klimatické krizi
Až do 27. dubna lze přihlašovat do soutěže zajímavá adaptační opatření na změnu klimatu. Soutěž vyhlašuje Nadace partnerství.
str. 24

Výsledky soutěže E.ON Energy Globe
Do 11. ročníku ekologické soutěže se zapojilo 273 projektů. Absolutní jedničkou se stal projekt Nesnězeno.cz. V kategorii Stavba zvítězila stavba školky v Sedlejově.
str. 27

TÉMA: FIREMNÍ BLOK
Prodejny nové generace vytápí a chladí systém Lowatec
Prodejny nové generace vytápí i chladí velkoplošné podlahové systémy a tepelná čerpadla.
str. 28

Zkušenosti z provozu jedné z prvních realizací velkokapacitní průmyslové baterie v ČR
Po více než roce provozu velkokapacitní baterie pro vyhlazování odběrových špiček a zálohování ve výrobním závodu holdingu Fenix Group je zřejmé, že je baterie plně funkční a rychlá bude i její návratnost.
str. 31

TÉMA: FIREMNÍ BLOK
Novinky v oblasti elektrických topných systémů
Společnost Fenix Trading rozšířila svůj sortiment o nové sálavé panely, nový termostat i modulové prvky stropního vytápění.
str. 32

Nosný překlad s variabilním prostorem pro venkovní stínicí techniku
Rodina cihelných prvků pro výstavbu nízkoenergetických a pasivních domů se rozrostla o nosný překlad s variabilním prostorem pro venkovním stínicí techniku.
str. 34

Okna REHAU pro pasivní domy
Okna jsou vedle tepelné izolace jedním z klíčových konstrukčních prvků obálky pasivního domu.
str. 36

 

Anotace obsahu 2/2019

TÉMA: ZE ZAHRANIČÍ
Aspern - městská laboratoř Evropy
Nové vídeňské předměstí Aspern ukazuje, jak pracovat a stavět chytře a šetrně k životnímu prostředí.


Podíl nových pasivních domů v ČR zůstává na 6 %

Celkový počet pasivních domů se pohybuje okolo 6000, z toho tisícovka byla realizována v loňském roce.

Nejvyšší pasivní budova na světě vyrostla v Bilbau

Obytná věž Bolueta s výškou 88 metrů je nevyšší certifikovanou budovou v pasivním standard na světě. Přitom využívá běžné konstrukce I stavební materiály.

 Obytné vajíčko oceněno v New Yorku

Mobilní mikrodům nezávislý na inženýrských sítích získal první cenu v kategorii Health + Wellness v soutěži světového design una NYCxDesign Festival.

 TÉMA: CHYTRÉ BYDLENÍ V ČR
Luka Living - nový přístup k bydlení
Rezidenční nájemní komplex Luka Living v energetickém standard A nabízí úsporné bydlení. Investor usiloval o stavbu šetrnou k prostředí i vysoký užitný komfort.

 
Malý a chytrý dům v Omicích
Inteligentní rodinný dům s elektrickým vytápěním, fotovoltaickou elektrárnou a bateriovým úložištěm se stane testovacím objektem spolupráce “chytrých technologií”.


TÉMA: SOUTĚŽ
Pasivní dům 2018
Do 4. ročníku soutěže se přihlásilo 32 novostaveb a 34 rekonstrukcí. Odborná porota ocenila 4 z nich: Luka Living, pasivní dům v Lázních, administrativní budovu ve Valašských Kloboukách a rekonstrukce rodinného domu z 50. let.


TÉMA: TEPELNÁ ČERPADLA
Tepelná čerpadla země-voda jako standardní projektové řešení
Co je třeba zvážit při volbě zdroje vytápění a chlazení, a to zejména s ohledem na legislativní požadavky na energetickou hospodárnost nově projektovaných staveb?


TÉMA: FIREMNÍ BLOK
Nový okenní profil Elegante získal cenu Red Dot
Přední výrobce okenních a dveřních profilů Deceuninck získal za svůj nový profilový systém Elegante cenu REd Dot v kategorii produktový design.

 
Jednovrstvé konstrukce s dobrými energetickými parametry
Nízkoenergetický dům postavíte z cihel HELUZ FAMILY 44 bez nutnosti dodatečného zateplení.

 
Větrání s rekuperací v bytovém dome
Řízené větrání už dávno není jen doménou rodinných domů či velkých administrativních budov. Díky řešení firmy Zehnder lze dosáhnout komfortní a zdravé výměny vzduchu i v bytových jednotkách.


TÉMA: KLIMA
Klima je celosvětově nejteplejší za posledních 2000 let
Na rozdíl od předindustriálních výkyvů klimatu dochází nyní k oteplování v celém světě současně.

Anotace obsahu 1/2019

TÉMA: ZDROJE ENERGIE
Přizpůsobí se naše civilizace klimatickým změnám?
Moderní OZE nabízejí dostupná řešení pro domácnosti, města a podniky. Přesto se lidstvo drží fosilních paliv a tradičních postupů.

 

Provokativní pohled na energetiku současnosti
Jsou OZE opravdu udržitelné? A jakou roli hraje doprava?


V ČR roste podíl OZE
Podíl OZE v roce 2017 dosáhl 14,8 % z hrubé konečné spotřeby energie.


Jaký je potenciál fotovoltaiky v Česku?
Solární asociace představila na konci roku 2018 studii, která mapuje potenciál výroby elektřiny pomocí slunce v ČR.


Fenomén z Jeseníku
Rozhovor s Ing. Cyrilem Svozilem, který před 29 lety založil firmu na výrobu elektrických topných panelů. Dnes má Fenix Group miliardový obrat.


Budou nulové domy potřebovat i komín?
Podle analýz lze energeticky nulového domu dosáhnout pouze kombinací několika zdrojů tepla. Nejčastěji spalováním biomasy a fotovoltaikou.


TÉMA: KVALITA VNITŘNÍHO PROSTŘEDÍ
Nestačí se jen zabývat vydýchaným vzduchem
Projekt Zdravá škola se zaměřuje i na osvětlení a akustiku.


Větrání s rekuperací v bungalovu


TÉMA: ZELENÉ STŘECHY
Zelené střechy ochlazují města
Vegetační střechy jsou funkčním řešením, které čeští odborníci umí vyprojektovat, zrealizovat a pečovat o ně.


TÉMA: GREEN SOLUTIONS AWARD
Nejzelenější projekty světa
V mezinárodní soutěži bylo oceněno 23 staveb. Výsledky byly vyhlášeny na klimatické konferenci v Katowicích.

 

TÉMA: NULOVÁ BUDOVA
Kolej Île-de-France splňuje požadavky roku 2020
První rezidenční stavba v Paříži, která splňuje cíle téměř nulové spotřeby energie, nulové uhlíkové stopy, nulového jaderného odpadu...


TÉMA: OSVĚTLENÍ
Současné problémy stavební světelné techniky
Pražské stavební předpisy zrušily požadavek na proslunění bytu, který je ale zakotven v občanském zákoníku.

Anotace obsahu ESB 4/2018
 

TÉMA: ZMĚNA KLIMATU

Byla klimatická konference promeškanou příležitostí?
Zpráva z 24. konference o změnách klimatu v Katovicích.

Klimaticko-energetický plán ČR
 
Ledovce tají a nám hrozí nevratné změny klimatu
Oteplování v Arktidě ovlivňuje klima i v mírných zeměpisných šířkách. Snižuje se teplotní kontrast mezi rovníkem a pólem, což způsobuje změny v cirkulaci atmosféry. 
Jak zmírnit dopady klimatických změn
Je nejvyšší čas snížit produkci skleníkových plynů a zmírnit dopady klimatických změn.

 
Počítáme s vodou
Je důležité zadržet vodu na území ČR. Hospodaření s vodou je nástroj k rozvoji měst.


TÉMA: ENERGETICKÝ MANAGEMENT
Inteligentní budova z Kolína
První rok provozu výrobní budovy v Kolíně potvrdil význam energetického managementu. Využívá se zemní teplo i odpadní teplo z provozu serverů a rekuperace.

 
Chlazení i topení zajistí energie země
Zemní tepelná čerpadla jsou výhradním a dostatečným zdrojem tepla a chladu pro nově postavenou výrobně-administrativní budovu.

 
Smart budova bezpečně vykrývá provozní špičky
Odborníci z ČVUT UCEEB dokončili po dvou letech v červenci 2018 monitoring administrativního centra Fenix, při kterém testovali různé provozní režimy bateriového úložiště.

TÉMA: PENB

Pokračování článku o chybně zpracovaných PENB a odpovědnosti
Po uveřejnění článku o problematice PENB se ozvalo několik lidí, kteří chtěli vysvětlit souvislosti.

Stanovisko komise ČKAIT EBPD II k článku Zpracovatel Průkazu energetické náročnosti budovy nese zodpovědnost pouze za soulad PENBu s projektovou dokumentací.

TÉMA: SMART CITY

Ampčre e+ v Paříži se přizpůsobuje uživatelům
Modernizovaná administrativní budova Ampčre e+ v pařížské čtvrti La Defense zvítězila v soutěži green Solutions Award 2017 v kategorii Smart Building. Její automatizovaný řídicí systém umožňuje správu energií a optimalizaci vnitřního prostředí.

TÉMA: VIZE

Smart glass přestává být fikcí
Sklo může být vybaveno funkcemi, které začínají připomínat sci-fi. Třebaže mnohé je technicky možné i ve stavebnictví, v praxi se s některými funkcemi skla setkáme spíše jen na veletrzích.

 
Jak si studenti představují soběstačné čtvrti
Vítězné návrhy třetího ročníku soutěže český ostrovní dům.

Příklady dobré praxe ze zahraničí
 

Anotace obsahu ESB 3/2018
 

TÉMA: KVALITA VNITŘNÍHO PROSTŘEDÍ

Jak se měří zdraví budov?
Certifikace WELL ověří, jestli budou uživatelé kancelářských budov zdraví a budou chodit rádi do práce.

 
V Holešovicích mají zkušenosti s WELL certifikací v ČR
Administrativní budova Visionary v pražských Holešovicích by chtěla ještě v tomto roce jako první v Česku získat WELL certifikaci pro Core and Shell.

 
Visionary získal certifikaci LEED Platinum s rekordními 95 body
Ze 110 staveb v ČR, které byly posuzovány prostřednictvím certifikace LEED, dopadl holešovický Visionary nejlépe.
 

První WELL certifikace ve světě
Kanceláře ASID ve Washingtonu, D.C., navržené firmou Perkins + Will se staly v roce 2016 prvním prostorem na světě, který dosáhl obou certifikací WELL a LEED.


Počítačové hry vznikají ve zdravých kancelářích
Do 21. října lze přihlásit kanceláře do 5. Ročníku soutěže CBRE Zasedačka roku. V Lonském roce se stal vítězem SCS Software.


Osmička - komfort pro lidi i exponáty
V dubnu 2018 byla otevřena nová galerie v Humpolci. Při konverzi továrny se stala prioritou kvalita vnitřních prostor.
Jak splnit tvrdá kritéria, což je řešení osvětlení, vytápění, vzduchotechniky, chlazení atd.


TÉMA: AKUMULACE ENERGIE
Start-up pro akumulaci energie
Využití velkokapacitní baterie pro vyhlazování odběrových špiček a zálohování výrobního provozu řeší společnost FENIX Jeseník společně s UCEEB ČVUT.


TÉMA: TEPELNÁ ČERPADLA
Ekologická vesnice Nebřenice
Odlehlost městských inženýrských sítí umožnila využít nové technologie


TÉMA: SKLO

Vygenerováno za 0,0824 sec