Hlavní strana ⟩ Archiv čísel ⟩ Zelené střechy
Centrála ČSOB v Hradci Králové (HHQ) je vytápěna a chlazena tepelnými čerpadly. Jako zdroj energie slouží 107 vrtů hlubokých až 200 metrů. Budova není napojena na zdroj jiného energetického média kromě elektrické energie.
Biodiverzita, fotovoltaika, hospodaření s dešťovou vodou a zelené fasády. To jsou jen některá témata konference, která se uskutečnila 8. září 2022 v aule České zemědělské univerzity v Praze. Akci pořádala Sekce Zelené střechy při Svazu zakládání a údržby zeleně ve spolupráci s Fakultou životního prostředí ČZU.
Po počáteční nedůvěře a skepsi se zelené střechy v Česku dostávají do popředí zájmu jak architektů a investorů, tak i veřejné správy. Vývoj v oblasti zeleně na budovách dosáhl za posledních několik let velkého pokroku. Podařilo se rozšířit povědomí o přínosech, nastavit kvalitativní parametry pro zelené střechy, prostřednictvím dobrých příkladů vyvrátit zažité mýty, získat pro zelené střechy podporu veřejného sektoru a vzbudit zájem u dalších oborů.
Vegetační střechy jsou dnes moderním a ekologickým stavebním prvkem užívaným především u pozemních staveb. Pod tímto názvem se skrývá zahradnické a stavební řešení střech s vrchní rostlinnou vrstvou. Základním smyslem této úpravy je ozelenění a zlepšení klimatu u staveb a v okolním zastavěném území.
Do devátého ročníku soutěže se zapojilo patnáct děl nejrůznějšího charakteru. Odborná porota nejvíce ocenila komunitní zahradu na střeše původně industriálních skladů přeměněných na loftové bydlení v Brně.
Členské státy OSN a partneři vyjednávali ve dnech 28. 11. až 2. 12. 2022 v uruguayském Punta del Este o nové celosvětové mezinárodní smlouvě, která má snížit znečištění plasty na souši i v mořích. Zástupci České republiky a Švédska vyjednávali za celou EU.
Výzkumné energetické centrum (VEC) při VŠB-TUO zprovoznilo nový bateriový systém, který v době energetických špiček vykryje zvýšenou spotřebu elektrické energie a v případě výpadku zajistí i ostrovní provoz klíčových pracovišť.
Podle nového metodického pokynu Národního památkového
ústavu z října letošního roku je nežádoucí umisťovat na střechy
domů v památkových rezervacích a územích zařazených na seznam světového dědictví UNESCO fotovoltaické panely.
Rakouská společnost PlanRadar, zaměřující se na digitalizaci procesů u stavebních a realitních projektů, sledovala budoucí trendy, priority a strategie pro architekturu mezi zástupci stavebnictví ve 12 zemích světa. Z výzkumu vyplynulo, že bude více využíváno dřevo, ale také konopí, sláma a materiály budoucnosti jako grafen, nylon či průsvitný beton.
Přibližně 70 % zaměstnanců v kancelářích není spokojeno
s akustickými podmínkami na svém pracovišti. Jedná se o dlouhodobý problém, který se objevil se zprovozněním prvních budov s otevřenými kancelářskými prostory. Společnost Ecophon připravila příručku zabývají se akustickými zásadami při navrhování interiérů otevřených kanceláří.
Jedenáct vítězů si na konci června
odneslo ocenění v šestém ročníku soutěže Kanceláře roku, která se snaží ocenit kvalitní pracovní prostředí a kancelářský design.
Začátkem října se na výroční tiskové konferenci holdingu Fenix Group mluvilo hodně o perspektivách elektrického sálavého vytápění, o Energetickém konceptu Fenix, o bateriových systémech pro domácnosti i průmysl, dostalo se i na plány holdingu v oblasti obnovitelných zdrojů energie ve výrobním závodě v Jeseníku. Bylo zřejmé, že i přes současnou situaci na energetickém trhu vedení firmy v čele s Ing. Cyrilem Svozilem nepropadá skepsi a že investice z posledních let začínají přinášet ovoce.
Když staví projektant, vznikne doslova vzorový pasivní dům. Jeden takový vyrostl na kraji jihočeské obce Myslkovice z cihel HELUZ Family 50 2in1, tedy z materiálu, který i bez dodatečného zateplení dosahuje nejlepší tepelněizolační parametry na trhu. Samozřejmostí byly i roletové a žaluziové překlady HELUZ, aby venkovní stínění, další stavební kámen (cihlového) pasivního
domu, nerušilo na fasádě.
Informační centrum ČKAIT, s.r.o.
Sokolská 1498/15
120 00 Praha 2