Hlavní strana ⟩ Archiv čísel ⟩ Možnosti regenerace brownfieldů
Na podzim loňského roku se v Českém Krumlově uskutečnila konference Brownfieldy, na níž byly představeny příklady dobré praxe u nás i v zahraničí a také postup developerů a státní správy při podpoře rozvoje těchto lokalit.
Českokrumlovská kasárna Vyšný by se měla postupně v průběhu let přeměnit na novou atraktivní městskou čtvrť.
Energetická koncepce je navrhována pro zajištění předpokládaných potřeb plánované nové městské čtvrti, jež má vzniknout na 23 ha plochy v areálu bývalých kasáren Vyšný na severním okraji Českého Krumlova.
Letošní Přehlídky diplomových prací absolventů vysokých škol architektonického zaměření se zúčastnilo 86 studentů, z nichž odborná porota posunula na nejvyšší příčku návrh regenerace brownfieldu bývalé továrny Kras v Brně od Evy Truncové z FA VUT v Brně (vedoucí ateliéru Jan Kristek, Jaroslav Sedlák).
Minidomek, který získal v soutěži Dřevěná stavba roku 2021 cenu veřejnosti v kategorii Malé dřevěné konstrukce – realizace, představuje jednoduchý hranol elegantních tvarů. Je ukázkou řemeslné zručnosti a ekologicky ohleduplného stylu života.
Za kopcem Kramolín u Lipna nad Vltavou vyrostl ostrovní dům s fotovoltaickou elektrárnou doplněnou lithium-fosfátovým bateriovým úložištěm. Dům je završením projektu zaměřeného na výzkum a stavbu budov v různé míře soběstačnosti.
V Nizozemsku by měla být pětina staveb ze dřeva. Ve Francii počítají při výstavbě s polovičním podílem dřeva a dalších obnovitelných stavebních materiálů. Situace se pomalu mění také v ČR.
V areálu Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava vznikne Centrum energetických a environmentálních technologií za zhruba 280 milionů korun. Slavnostní zahájení výstavby proběhlo 18. 2. 2022, objekt by mohl být dokončen v roce 2024.
České domácnosti i firmy stále častěji touží po vlastních zdrojích zelené energie. Podle statistik společností zabývajících se instalací střešních fotovoltaik stoupl zájem o solární elektrárny a tepelná čerpadla přibližně o 70 procent.
Při projektování dřevostavby je důležité mít čas přemýšlet nejen o typu konstrukce, ale i výběru kvalitního a inovativního materiálu. Dřevo je základem konstrukce a volba dalších stavebních a zařizovacích materiálů je klíčová. Až tyto prvky dohromady dají stavbě požadovanou výkonost z pohledu tepelně-izolačních vlastností, akustického komfortu, estetiky, denního osvětlení a zdravého ovzduší.
Dotaci až půl milionu korun na stavbu energeticky úsporného domu poskytuje program Nová zelená úsporám. Jedním z předpokladů pro získání dotace je úspěšné absolvování Blower door testu, tedy měření kvality provedení obvodového pláště budovy z pohledu jeho vzduchotěsnosti. Toto měření si lze nově objednat u společnosti HELUZ, jejíž certifikovaný technik je oprávněn protokol o měření průvzdušnosti vystavit.
Střešní solární elektrárny na rodinných domech se pomalu stávají v Česku standardem a zájem výrazně zvýšila i rostoucí cena energií. S vlastní fotovoltaikou zákazníci šetří jak životní prostředí, tak rodinné rozpočty. Naprostá většina nových solárních elektráren se přitom instaluje s bateriovými systémy. Česká bateriová stanice HES nabízí v systému all-in-one až tři kapacity domácí bateriové stanice, součástí kompaktního zařízení o velikosti lednice je i třífázový hybridní asymetrický měnič.
V dnešní době trávíme v průměru až 80–90 % času v uzavřených prostorách, proto je sledování kvality vnitřního vzduchu velmi důležité jak pro náš komfort, tak i pro naše zdraví. Ať už jsme doma, v práci nebo ve škole.
Informační centrum ČKAIT, s.r.o.
Sokolská 1498/15
120 00 Praha 2