Anotace obsahu

Anotace obsahu ESB 1/2017

TÉMA: SMART CITY
Soutok vizí budoucnosti
Město Lyon získalo v roce 2016 Le Monde’ Smart Cities Innovation Prize, ocenění za svůj přístup k aplikaci programu Smart Cities (Chytrých měst). Do inteligentní mobility investovalo miliony eur.

 

 

Veřejné stavby ve Francii mají být chytré
Komplex Hikari (japonsky světlo) je jednou z prvních chytrých veřejných staveb, která byla za 60 mil. eur postavena vedle Place Nautique v nové čtvrti Lyon Confluence.

 

 

 

Vídeň ukazuje cestu
Město Vídeň rámcovou strategii chytrého města, kterou reaguje na globální výzvy, jakou je třeba změna klimatu, uplatňuje již od roku 2011.

 

 

 

 

Aspern - jezerní město budoucnosti na okraji Vídně
Jeden z největších městských projektů v Evropě - jezerní město na zelené louce v rakouském Aspernu - má všechny znaky chytrého urbanizmu. K jeho vzniku přispívá svými technologickými poznatky i Akademie věd ČR.

 

 

 

Písek je o krok napřed
Jihočeský Písek, město s 30 000 obyvateli, se rozhodl pro inovativní a inteligentní technologie. Na otázky odpovídá místostarosta města JUDr. Josef Knot.PROJEKTY
Smart trendy z Jeseníku

Nové administrativní centrum firmy Fenix Trading slouží jako pilotní projekt pro ověření spolupráce střešní fotovoltaické elektrárny s domovními bateriemi a „inteligentní sítí“ a bude představeno jako oficiální český exponát na světové výstavě EXPO 2017.

 

 

Univerzita topí laserem a chladí zemními vrty
Matfyz v roce 2012 zavedl nový systém vytápění a chlazení budov. Spotřeba vody klesla na desetinu, spotřeba plynu o 40 %.

 

 

 

ANALÝZA
Poptávka po energeticky úsporných stavbách mírně stoupá

Evropská rada architektů (ACE) vydala v lednu 2017 studii. Součástí výzkumu bylo také zjišťování poptávky po energeticky úsporných stavbách.

AKTUALITY
Optimalizace provozu vytápění

Architektonicky zvládnutý návrh budovy nestačí. Moderní materiály a špičkové technologie musí být v souladu s vhodně nastavenou regulací TZB.

Anotace obsahu ESB 4/2016

Města s adaptací na změnu klimatu teprve začínají
Klimatické změny zatím nejsou prioritou, plán adaptace mají zatím zpracovány pouze dvě pětiny větších evropských  měst.

 

 

 

 

 

 

Příklady adaptace evropských měst na změnu klimatu
Ze zprávy EEA jsme vybrali příklady tykající se stavebních zásahů, legislativy i podpory adaptačních programů. Systémové plány adaptace jsou spíše vzácností.

 

 

 

Začala platit pařížská klimatická dohoda
Přesně 4. listopadu 2016 začala platit klimatická dohoda, která byla dojednána v prosinci loňského roku v Paříži. Státy se v ni zavazují, že budou aplikovat opatření, která zpomalí změnu klimatu a udrží růst teploty pod 2 °C.

Dopady změny klimatu v českých městech
Česka republika je v rámci Evropské unie jednou z nejohroženějších zemí co do rozsahu potenciálně povodněmi ohrožených měst.

 

 

 

Zelená střecha roku 2016
Letos se konala již potřetí soutěž Zelená střecha roku. Do soutěže bylo přihlášeno dvanáct soutěžních děl. Odborná porota ocenila kvalitní realizace, které využívají příznivé účinky vegetace na střeše.

 

 


PUBLIKACE
Vegetační souvrství zelených střech - standardy pro navrhování, provádění a údržbu

 

 

 

 

 

 

 

PUBLIKACE
Zelené střechy - naděje pro budoucnost II.

 

 

 

 

 

 

 

Historická radnice v Kardašově Řečici
Dobře připravená oprava historické budovy radnice v Kardašově Řečici nepřinesla městu pouze moderní vnitřní prostory. Budova se chová jako energeticky velmi úsporná. Přitom se podařilo dodržet předpokládaný investiční limit - celá oprava včetně nákladů na projekt a vybavení stála méně než 30 mil. Kč.

 

 

 

 

 

 

Evropský legislativní balíček k energetické účinnosti budov
Evropská komise na konci listopadu zveřejnila legislativní balíček k energetické účinnosti a náročnosti budov, jeho součástí je návrh revize směrnice 2012/27/EU o energetické účinnosti a návrh revize směrnice 2010/31/EU o energetické náročnosti budov. Rada se prostřednictvím aliance Šance pro budovy účastní odborné konzultace obou směrnic.

ČKAIT ocenila ekologické a energetické projekty
CENY ČKAIT 2016 byly předány v rámci 14. ročníku Českého energetického a ekologického projektu, stavby a inovace roku 2015.

Mnoho chybných PENB
Počet chybných nebo dokonce úmyslně zmanipulovaných průkazů PENB je alarmující, chyby obsahuje téměř polovina.

Aktuální výzva v programu Nová zelená úsporám
Ministerstvo životního prostředí spolu se Statním fondem životního prostředí ČR dnes společně vyhlásilo v listopadu 2016 novou kontinuální výzvu na dotace na výstavbu nízkoenergetických bytových domů, zelené střechy a využívání tepla z odpadní vody.
 

Vygenerováno za 0,0291 sec